Slovak version English version

.

 Chovateľská stanica dlhosrstých kólií

Fellow of Eternity

Predtým, než prejdeme k našej histórii a k nášmu vývoju, ako vlastne vidíme našu chovateľskú stanicu my? Kólie sú v prvom rade členmi našich rodín. Sú spoločníci na prechádzkach, výletoch a turistikách, s deťmi hrávajú futbal, cestujú s nami na víkendové chaty a nepohrdnú ani večernými letnými grilovačkami. Niekoľko fotiek z nášho života s kóliami, či už doma alebo na výletoch, si môžete pozrieť v tejto galériiSme taktiež členmi neziskovej organizácie Zmysel života, ktorá sa špecializuje v oblasti aktivít, terapie a edukácie s asistenciou psov

Našim cieľom je odchovať zdravé, povahovo vyrovnané – priateľské, inteligentné a exteriérovo nádejné šteniatka kólií s výborným rodokmeňom. V chove používame iba vyšetrené jedince s čistými výsledkami. Nie sme veľká chovateľská stanica kólií (ďalej len chs.) práve aj preto, že máme obmedzenie na počet kólii aby sme sa všetkým mohli venovať na maximum. A tak každý prírastok v chs. alebo šteniatka kólii plánujeme zodpovedne, nehľadiac na diaľku a s tým vedomím, že je to ten najlepší výber, ktorý sme mali možnosť v tú chvíľu uskutočniť.

Napriek tomu, že naša rodina mala už niekoľko skúseností s rôznymi plemenami psov, pristúpili sme tentokrát k výberu nášho nového člena rodiny obozretne a s cieľom, ktorý vyplynul zo životného štýlu našej rodiny: snahy vychovať si psa, ktorý nebude náročný na starostlivosť a výcvik, pričom bude môcť byť s nami kedykoľvek a kdekoľvek.

Po prvých informáciách z článkov a rozhovoroch s chovateľmi dlhosrstých kólií, kedy líčili vlastnosti svojich psov, ich priateľskú povahu, oddanosť rodine, starostlivosť o členov rodiny – najmä o deti a dôsledné stráženie dvora, sme začali reálne uvažovať o tomto plemene.

Rodinná „rada starších“ bola z výberu dlhosrstej kólie nadšená. Prvou kóliou v rodine bol totiž tmavozlatý pes Gaston, ktorý sa narodil 17.2.1983.

A tak sme si v r. 2009 zarezervovali sučku po francúzskom psíkovi Drímovi – úspešnom interšampiónovi s výbornou povahou.

Naše predstavy sa začali napĺňať v r. 2011, po narodení našej sučky Samanthy. Na začiatku roka 2012 nám do rodiny pribudol aj pes Tinky Winky, s rovnakým francúzsko-anglickým pôvodom ako Samantha.

V r. 2013 sa narodil náš A vrh. Otcom je anglický psík, za ktorým sme cestovali do Nemecka, až ku Luxemburským hraniciam. Psík z vrhu - Asan - ostal v našej ch.s. a teraz je z neho známy a kvalitný krycí pes, využívaný doma aj v zahraničí.

A asi preto, že šteniatka sa nám rozutekali do svojich nových rodiniek a nám tie vrtiace chvostíky chýbali, rozhodnutie doniesť si trikolórneho Damiena padlo „zo dňa na deň“. 

Naša Samantha v ten rok získala titul najvyšší a najcennejší - titul Interšampióna.

V r. 2014 dominovali výstavné úspechy nášho černoška Damiho - najprv vyhral najobsadenejšiu triedu mladých v Berlíne na Nemeckej Klubovej výstave, potom získal kvalifikáciu na prestížnu anglickú výstavu Crufts, a na konci sezóny to zavŕšil získaním titulu Európsky víťaz mladých a Najlepší mladý na danej výstave.

V r. 2015 sa Samantha stala celkovým víťazom dlhosrstých kólií Klubovej výstavy v Čechách a Dami úplným víťazom Klubovej výstavy na Slovensku.

V r. 2016 sa nám narodil náš B-vrh. Jednu sučku Blanche sme si nechali ako pokračovateľku rodu v našej chs., psík Bond-James Bond odišiel bývať do chs. v Španielsku.

Asan sa v tom roku stal víťazom v plemene a najlepším psom na niekoľkých klubových a medzinárodných výstavách v okolitých štátoch, posudzovaných chovateľskou špičkou. Získal tiež kvalifikáciu na najprestížnejšiu anglickú výstavu - Crufts.

V r. 2017 sa nám narodil náš krásny C-vrh, výsledok dlhej cesty do Holandska ku Severnému moru. V našej chs. ostal psík Carlisle, Camembert býva v chs. v Belgicku, Carisma Cara našla domov v chs. na Slovensku, Carpe Diem v chs. v Česku, a Cicero v chs. v Poľsku. 

Do Holandska sme sa vrátili ešte skôr, než sa nám šteniatka rozutekali do nových domovov. Doniesli sme si z Holandska našu prvú modrú princeznú Fantasy. A keďže nám chýbala nepríbuzná kvalitná sučka v zlatej farbe, ktorá by bola vhodná pre psíkov z nášho chovu, pribudla nám ešte zlatá nádej z nemecka - sučka Hanka.

Koncom leta bol pod našou ch.s. registrovaný krásny a veľmi vyrovnaný vrh D. V našom tíme zostal psík Davidoff a psík Debussy býva v ch.s. v Poľsku.

Začiatkom roku nastavila mladá Blanche výstavnú laťku veľmi vysoko, keď pri anglickej chovateľke a posudzovateľke, tajomníčke Britského klubu kólií, získala miesto najlepšej mladej kólie na najväčšej klubovej akcii, spomedzi 27 mladých! Dospeláci Asan a Damien sa nenechali dobehnúť mládežou a v tomto roku obaja získali titul Interšampióna.

Na špeciálnej výstave Klubu chovateľov kólií 2017 bola Blanche ocenená ako najlepšia sučka, Asan ako najlepší pes, a naša chovateľská stanica vyhrala prvé miesto! 

Koncom roka sa narodil vyrovnaný E-vrh po našej Blanche a interšampiónovi, prekrásnom psíkovi s výbornou povahou z Francúzska. Espressko sa stal "externým" :) členom nášho tímu, Eywa našla domov v ch.s. v Poľsku a Eloisee v ch.s. v Belgicku.

V roku 2018 sa na veľkej Klubovej výstave naša ch.s. umiestnila na prvom mieste vo finálnych súťažiach o najlepšiu chovateľskú stanicu. Asan na v silnej konkurencii vyhral titul Klubového víťaza - najlepšieho dospelého psa v plemene. Svoj úspech zopakoval na Špeciálnej výstave na jeseň, kde opäť vyhral triedu dospelých psov. Mladý Davidoff vyhral všetky v tom roku 1. miesto na všetkých výstavách, na ktoré bol prihlásený. 

Rok 2019 sme otvárali radostnými novinkami - narodil sa nám premiérový blue-merle F-vrh vrh po našej Fante z Holandska a francúzskom psíkovi. Trikolórny psík Fernet Stcok odcestoval do skúsených rúk v Belgicku, jedna sučka našla domov u chovateľov v Holandsku a druhá v Poľsku. Zároveň sme privítali aj vrh G a neváhali sme si šteniatku Georgianu nechať doma ako nádej a pokračovateľku. 

 Na výstavách bolo viacero prvenstiev, výnimočný bol však obrovský úspech našej Blanche, s ktorou sme vyhrali Najlepšiu kóliu, Najlepšieho psa zo skupiny ovčiarskych a na záver dňa aj 2. BIS miesto na medzinárodnej výstave vo Veľkej Ida. Stala sa tak 2. najlepším psom celej výstavy spomedzi všetkých plemien a prihlásených takmer 1500 psov. Pokiaľ vieme, takéto umiestnenie dlhosrstej kólie na medzinárodnej výstave na Slovensku v posledných rokoch nemá obdobu.

Výstavnú sezónu sme pokračovali víťazstvom Rakúskej klubovej výstavy v konkurencii rakúskych, maďarských aj nemeckých chovateľov, kde sme vyhrali najlepšiu sučku aj kóliu s našou Blanche, najlepšieho psa s našim Espressom a najlepšie šteňa výstavy bola Georgiana. Na záver sezóny sme vyhrali aj na Špeciálnej výstave kólií Slovenského Klubu - Davidoff sa stal najlepším psom a najlepšou kóliou celej výstavy, a Samantha najlepšou sučkou.

Na to, aby sme mohli byť dobrými chovateľmi, ktorí sa vyznajú v plemene, v záležitostiach zdravia kólií, či rôznych krvných líniách, sa vo vlastnom záujem aj neustále vzdelávame. :) Snažíme sa mať čo najväčší prehľad o smerovaní chovu všetkých krajín, k čomu nám pomáha aj aktívny kontakt s mnohými zahraničnými chovateľmi a cestovanie na výstavy do rôznych krajín. S našimi kóliami sme do tohto momentu precestovali vyše 15 európskych krajín, kde nám nedá nespomenúť napríklad najcennejšie, Klubové výstavy: Holandskú (2013) alebo Nemeckú (2014, 2016), Rakúsku (2016), Českú (2015, 2016, 2017), Maďarskú (2011, 2016, 2017) - kde sme aj vždy zožali cenné úspechy, väčšinou vyhrali triedy a niekde naše kólie stáli aj na stupňoch najvyšších. Všetko posudzovali špecialisti z Anglicka, Francúzska, Írska a my si tieto úspechy nesmierne ceníme. Na medzinárodných výstavach sme sa zúčastnili a umiestnili aj v Slovinsku, Chorvátsku, Rumunsku, Maďarsku, Rakúsku, Česku, Srbsku, Poľsku...

Ale našim najcennejším chovateľským úspechom zo všetkých je vedieť, že majitelia dlhosrstých kólií z našej chovateľskej stanice majú rovnaké potešenie z kólie, ako máme my.

MVDr. Katarína Schmiesterová

---) Naše kólie v médiach

 

A ako vyzerá spolužitie s našimi kóliami?

Baví nás chodiť sa s kóliami prechádzať, lietať s nimi po lúkach, poliach, turistikovať, spoznávať nové miesta …

 

… cvičiť s nimi, hrať sa, skúšať nové aktivity …

 

… rozmaznávať a mojkať naše milované šteniatka …

… cestovať s kóliami okolo sveta …

… chodiť po výstavách (a aj vyhrávať :) ) …

… pózovať pred objektívmi a fotiť sa …

      
… relaxovať doma na gauči po večeroch …

 

… alebo len tak robiť „blbosti“ :) …