Slovak version English version

.

 

História kólie dlhosrstej

Kólia dlhosrstá vznikla pravdepodobne z pôvodných anglických a škótskych pastierskych psov. Odkiaľ pochádza ich dnešný názov nie je dodnes celkom jasné. Podľa niektorých pásli tieto psy plemeno ovcí s čiernymi hlavami a nohami „Col“, psy boli teda nazývané „colley dogs“. Podľa iných teórií pochádza ich názov zo slova „coaly“, čo znamená čierny ako uhoľ.

Historicky prvá zmienka o kóliach

Prvé zmienky o psoch nazývaných „Colleys“ pochádzajú už z 18. storočia, ale plemeno nemalo ešte ani zďaleka dnešnú podobu, boli to hrubšie a ťažkopádnejšie psy. Neskôr k nim bol pravdepodobne prikrížený írsky a Gordonov seter, tiež barzoj, čím kólia získala elegantnú pretiahnutú hlavu. Prvé dlhosrsté kólie boli predovšetkým trikolórne alebo blue-merle, najznámejšia dnešná farba – zlatá sa presadila až neskôr. Až do polovice 19. storočia bolo však plemeno málo známe. Od roku 1859 sa v Anglicku konali prvé výstavy psov a čoskoro sa na nich objavili i prvé dlhosrsté kólie, z ktorých len máloktoré boli uznané ako čistokrvné.

Old Cockie a prvé kólie na výstavách psov

V roku 1871 bolo na výstave v Birminghame prihlásených 14 ovčiarskych psov, z ktorých najlepším bol pes, zvaný Old Cockie (narodený 1868). Ak sa na to pozrieme bližšie, výstavu vlastne nevyhral Old Cockie, ale pes menom Old Mec. U publika to však vzbudilo pohoršenie, pretože podľa nich bol oveľa lepší Cockie. Na hlavu rozhodcu sa preto vzniesla vlna kritiky. Nedalo sa však už nič robiť a preto sa vymyslel malý kompromis. Niekoľkí kynológovia požiadali majiteľa Old Cockieho o to, aby zmenil meno svojho psa a vystavoval ho pod ním. A tak sa na tej istej výstave v roku 1872 objavil Old Cockie už pod menom Cockie Boy. Vystupoval v ešte lepšej forme ako pred rokom, takže nakoniec v silnejšej konkurencii dlhosrstých kólií zvíťazil. Old Mec po svojom prvom životnom úspechu zmizol navždy zo scény a už nikdy nebol vystavený. Naopak Old Cockie sa stal pevným základom ďalšieho chovu už modernej kólie.

Začiatky chovu dlhosrstých kólií

Pôvod Old Cockieho je neznámy. Mal krásnu tmavohnedú farbu, biele znaky, no na dnešné pomery troška zvlnenú srsť. Mal veľmi silnú kostru, výborné nesenie bohato osrsteného chvosta, krásnu hlavu a ideálny výraz. Jeho slávny syn Coksie patriaci Mr. M. C. Aschwinovi sa dožil 14 rokov a veľmi výrazne prispel k zušľachteniu chovu dlhosrstých kólií.

Kolia dlhosrsta historia – Old Cockie Old CockieKolia dlhosrsta historia – Coksie Coksie

V roku 1876 sa preslávil Mr. S. E. Shiley so svojou trojicou kólií – Hulakin, Honpipe a Trefoil. Maude, dcéra Old Cockieho bola nakrytá práve Trefoilom (nar. 1873) – prekrásnym trikolórnym psom, ktorý je tiež veľmi významný plemenník a jeden z prvých predstaviteľov trikolórov s rodokmeňom. Z tohto spojenia sa v roku 1879 narodil Charlemagne, veľmi známy šampión, zásluhou ktorého sa uplatnila zlatá farba s hustým bielym golierom. Tieto psy sa stali základom plemena a v tých časoch boli súčasťou každej slávnej chovateľskej línie. Takmer každá dnešná dlhosrstá kólia má pôvod v Charlemagnovi a teda aj v Old Cockiem a Trefoilovi.

Kolia dlhosrsta historia – Trefoil TrefoilKolia dlhosrsta historia – Charlemagne Charlemagne

Miláčikovia kráľovnej Viktórie

V tomto čase sa dlhosrsté kólie stali miláčikmi kráľovnej Viktórie, čo napomohlo popularite plemena. Do Ameriky boli prvé kólie vyvezené z Anglicka už koncom 19. storočia. Bohatí Američania platili množstvo dolárov za anglické kólie a tak nečudo, že množstvo kvalitných kólii bolo predaných práve do Ameriky.

Dlhosrsté kólie na Slovensku

V strednej Európe (teda aj na území Slovenska) sa prvé kólie objavili ešte za čias Rakúsko-Uhorska, pred prvou svetovou vojnou. Tieto psy však plnili svoje pôvodné poslanie – pasenie oviec a len málo sa hľadelo na ich výzor. Po prvej svetovej vojne z nich zostalo len niekoľko jedincov. Niekoľko chovateľov sa ich „zozbieraním“, ale i importom ďalších kólií podarilo dostať plemeno z najväčšej krízy. Podobná situácia nastala aj po druhej svetovej vojne. K väčšiemu rozšíreniu dlhosrstých kólií aj na našom území došlo až po uvedení filmu „Lassie sa vracia“.

Klub chovateľov kólií a šeltií

Prvé snahy o založenie klubu, združujúceho chovateľov kólií boli už v rokoch 1924 a 1936. Avšak história klubu v Československu sa začína datovať až rokom 1947, kedy bol založený. Od toho okamihu bola budúcnosť plemena zaistená. Odvtedy prešlo mnoho zmien a výsledkom je, že v dnešnej dobe na Slovensku pôsobí stály Klub chovateľov kólií a šeltií.

 

Zdroj: Klub chovateľov kólií a šeltií