Slovak version English version

.

n vrh fellow of eternity 1Rok 2023 priniesol veľa radosti. Začiatkom roku sa nám narodila výnimočná Milky Way (ktorá zostala v našom tíme) a krátko po nej aj zlaté šteniatka zo zahraničného krytia, vrh N a koncom roka vrh P zo zahraničného krytia a Q z domáceho krytia. Nový život prichádza, a niekedy naši najstarší, žiaľ, odchádzajú.... V spomienkach ostáva naša najlepšia zakladateľka chovu, interšampiónka Samantha, prvá a nezabudnuteľná, vo veku krásnych 13 rokoch. Pre nás to bol "Pán Pes", nezabudnuteľný....

Opätovne sa konali dve najväčšie výstavy Klubu chovateľov kólií a šeltií, kde sa schádzajú všetci naši slovenskí, no i zahraniční chovatelia a posudzujú zahraniční špecialisti. Víťazi oboch najväčších výstav boli práve naše kólie - neskutočne nás to motivuje a utvrdzuje nás v tom, že nielen pre nás sú naše kólie krásne a kvalitné.

Víťazkou jarnej Klubovej výstavy v Lučenci bola naša Georgiana, vyhrala titul Najlepšia kólia BOB i Najlepší pes celej výstavy BIS. Víťaz jesennej Špeciálnej výstavy bol jej syn Imperial Gold, vyhral titul Najlepšia kólia BOB i Najlepší pes celej výstavy BIS! Okrem spomínaných úspechov naše kólie vyhrávali aj na výstavách v Rumunsku, Srbsku, Maďarsku, Poľsku, Holandsku a Belgicku.

Haribo začala oficiálne súťažiť a vyhrávať Agility preteky v Maďarsku, a Haydn v Anglicku zložil medzinárodné canisterapeutické skúšky, pracuje ako dobrovoľník v organizácii "Pet Therapy" v nemocniciach.

-----

Rok 2022 nám urobili radosť narodené šteniatka - vrh L, posledný vrh po slávnom francúzskom šampiónovi a interšampiónovi Jamiem. Z tohto vrhu v našom tíme zostal chovný blue-merle psík Luxury Sky.

Veľký úspech sme zožali na Slovenských aj zahraničných výstavách. Nedá nespomenúť Špeciálnu výstavu kólií, kde náš Imperial Gold vyhral titul Najlepšieho psa a Georgiana sa stala Najlepšou sučkou.

-----

Rok 2021 sme obohatili našu chovateľskú stanicu o dva krásne vrhy šteniatok - vrh J a vrh K, oba sú po našich zlatých sučkách a veľmi úspešných trikolórnych psoch - interšampiónoch.

Okrem úspechov našich odchovancov na výcstavách na Slovensku aj v zahraničí, hviezdou tohto roku bol Imperial Gold - na najväčšej a najprestížnejšej výstave kólií v roku - Klubovej výstave v Lučenci - zvíťazil spomedzi všetkých prihlásených 70 psov vo veku 11 mesiacov a vyhral celú výstavu s titulmi Najlepší pes v plemene aj Najlepší jedinec na výstave BIS! Bola to prvá veľká výstava po ťažkom covid období, s účasťou všetkých slovenských chovateľov a milovníkov plemena.

-----

Rok 2020 bol mimoriadne plodným rokom... Naše mladé sučky sa rozhodli, že chcú ísť na materskú dovolenku takmer naraz :-) Odchovali sme prenádherné šteniatka vo všetkých troch farbách po našich importovaných sučkách z Holandska - vrh H, a Nemecka - vrh CH. Premiérový vrh mala naša skvelá Georgiana - vrh I.

Vzhľadom na situáciu s covidom boli výstavy v tomto roku obmedzené... Prezentoval nás v kruhoch v Belgicku odchovanec Fernet Stock, zatiaľčo jeho brat Fréderic Chopin splnil podmienky na uchovnenie tu u nás.

-----

Rok 2019 sme otvárali radostnými novinkami - narodil sa nám premiérový blue-merle F-vrh vrh po našej Fante. Trikolórny psík Fernet Stock odcestoval do skúsených rúk v Belgicku, jedna sučka našla domov u chovateľov v Holandsku a druhá v Poľsku. Zároveň sme privítali aj vrh G a neváhali sme si šteniatko Georgianu nechať doma ako nádej a pokračovateľku. 

Na výstavách bolo viacero prvenstiev, výnimočný bol však obrovský úspech našej Blanche, s ktorou sme vyhrali Najlepšiu kóliu, Najlepšieho psa zo skupiny ovčiarskych a na záver dňa aj 2. BIS miesto na medzinárodnej výstave vo Veľkej Ida. Stala sa tak 2. najlepším psom celej výstavy spomedzi všetkých plemien a prihlásených takmer 1500 psov. Pokiaľ vieme, takéto umiestnenie dlhosrstej kólie na medzinárodnej výstave na Slovensku v posledných rokoch nemá obdobu.

rakuskoVýstavnú sezónu sme pokračovali víťazstvom Rakúskej klubovej výstavy v konkurencii rakúskych, maďarských aj nemeckých chovateľov, kde sme vyhrali najlepšiu sučku aj kóliu s našou Blanche, najlepšieho psa s našim Espressom Espressom a najlepšie šteňa výstavy bola Georgiana.

Na záver sezóny sme vyhrali aj na Špeciálnej výstave kólií Slovenského Klubu - Davidoff sa stal najlepším psom a najlepšou kóliou celej výstavy, a Samantha najlepšou sučkou.

-----

V roku 2018 sa na veľkej Klubovej výstave naša chovateľská stanica umiestnila na prvom mieste vo finálnych súťažiach o najlepšiu chovateľskú stanicu. Asan sa v silnej konkurencii vyhral titul Klubového víťaza - najlepšieho dospelého psa v plemene. Svoj úspech zopakoval na Špeciálnej výstave na jeseň, kde opäť vyhral triedu dospelých psov. Mladý Davidoff vyhral všetky v tom roku 1. miesto na všetkých výstavách, na ktoré bol prihlásený. 

-----

V roku 2017 sa nám narodil náš krásny C vrh, výsledok dlhej cesty do Holandska ku Severnému moru. Camembert býva v chs. v Belgicku, Carisma Cara našla domov v chs. na Slovensku, Carpe Diem v chs. v Česku, a Cicero v chs. v Poľsku. 

Do Holandska sme sa vrátili ešte skôr, než sa nám šteniatka rozutekali do nových domovov. Doniesli sme si z Holandska našu prvú modrú princeznú Fantasy. A keďže nám chýbala nepríbuzná kvalitná sučka v zlatej farbe, ktorá by bola vhodná pre psíkov z nášho chovu, pribudla nám v tomto roku ešte zlatá nádej z Nemecka - sučka Hanka.

Koncom leta sa u nás narodil krásny a veľmi vyrovnaný vrh D. V našom tíme zostal psík Davidoff a psík Debussy býva v ch.s. v Poľsku.

Začiatkom roku nastavila mladá Blanche výstavnú laťku veľmi vysoko, keď pri anglickej chovateľke a posudzovateľke, tajomníčke Britského klubu kólií, získala 1. miesto najlepšej mladej kólie na najväčšej klubovej akcii, spomedzi 27 mladých kólií! Dospeláci Asan a Damien sa nenechali dobehnúť mládežou a v tomto roku obaja získali titul Interšampióna.

Na špeciálnej výstave Klubu chovateľov kólií 2017 bola Blanche ocenená ako Najlepšia sučka, Asan ako najlepší pes, a naša chovateľská stanica vyhrala prvé miesto

Koncom roka sa narodil vyrovnaný E-vrh po našej Blanche a interšampiónovi, prekrásnom psíkovi s výbornou povahou z Francúzska. Espressko sa stal "externým" :) členom nášho tímu, Eywa našla domov v ch.s. v Poľsku a Eloisee v ch.s. v Belgicku.

-----

V roku 2016 sa nám narodil náš B-vrh. Jednu sučku Blanche sme si nechali ako pokračovateľku rodu v našej chs., psík Bond-James Bond odišiel bývať do chs. v Španielsku.

Asan sa v tom roku stal víťazom v plemene a najlepším psom na niekoľkých klubových a medzinárodných výstavách v okolitých štátoch, posudzovaných chovateľskou špičkou. Získal tiež kvalifikáciu na najprestížnejšiu anglickú výstavu - Crufts.

-----

V roku 2015 sa Samantha stala celkovým víťazom BOB dlhosrstých kólií Klubovej výstavy v Čechách vo veľkej konkurencii takmer všetkých českých chovateľov.

Mladý Damien hviezdil na Klubovej výstave na Slovensku kde sa stal víťazom Najlepší pes v plemene BOB a Najlepší jedinec na výstave!

-----

V roku 2014 dominovali výstavné úspechy nášho trikolórika Damiho - najprv vyhral najobsadenejšiu triedu mladých v Berlíne na Nemeckej Klubovej výstave, potom získal kvalifikáciu na prestížnu anglickú výstavu Crufts, a na konci sezóny to zavŕšil získaním titulu Európsky víťaz mladých a Najlepší mladý na danej výstave.

-----

V roku 2013 sa narodil náš A vrh. Otcom je anglický pes, za ktorým sme cestovali do Nemecka, až ku Luxemburským hraniciam. Psík z vrhu Asan - ostal v našej chovateľskej stanici a rozhodnutie doniesť si trikolórneho Damiena padlo „zo dňa na deň“ :-)

Naša Samantha v ten rok získala iba ako 2,5-ročná titul vrámci Európy najvyšší a najcennejší - titul Interšampióna.

-----

A takto začal náš príbeh: keď sme si v roku 2009 zarezervovali sučku Samanthu po francúzskom psíkovi Drímovi z chovateľskej stanice Zelené tuje. Naše predstavy sa začali napĺňať roku 2011, po narodení našej sučky Samanthy. V roku 2012 nám do rodiny pribudol aj pes Tinky Winky, s rovnakým francúzsko-anglickým pôvodom ako Samantha.