Slovak version English version

.

 

Štandard kólie dlhosrstej

FCI štandard číslo 156, dátum publikovania platného štandardu 19.10.1988

Krajina pôvodu:

Veľká Británia

Použitie:

ovčiarsky a sprievodný pes

Klasifikácia:

1. skupina FCI – ovčiarske a pastierske psy,

1. sekcia – ovčiarske psy

Celkový vzhľad:

Je to mimoriadne krásny pes, mierny a dôstojný. Žiadna časť tela nesmie byť neharmonická.

Charakteristika:

Telesná stavba sa vyznačuje silou a aktivitou, nesmie byť ťažkopádna ani hrubá. Najdôležitejší je výraz. Vytvára ho dokonalá vyváženosť a správny pomer lebky a tvárovej časti, veľkosť, tvar, farba a umiestnenie očí, korektne nasadené a nesené uši.

Povaha:

Priateľská, bez prejavov nervozity alebo agresivity (viac o povahe dlhosrstej kólie).

Hlava a lebka:

Veľmi dôležitá je jedinečnosť hlavy, musí sa posudzovať v pomere k veľkosti tela. Pri pohľade spredu a zboku je hlava tvarovaná ako dobre zatupený, čisto rezaný klin s plynulými vonkajšími líniami. Lebka je plochá, po stranách sa postupne zužuje v hladkých líniách od uší po špičku čierneho ňucháča tak, aby nevystupovali lícne kosti a aby papuľa nevyzerala špicatá a tenká. Pri pohľade z profilu prebiehajú horné línie lebky paralelne a rovno a sú rovnako dlhé. Sú predelené miernym, ale viditeľným čelovým sklonom. Stred medzi vnútornými kútikmi očí (ktorý je aj správnym miestom pre čelový sklon) tvorí prostriedok vyváženej dĺžky hlavy. Zakončenie hladkej, dobre zaoblenej papule je tupé, nikdy nie kvadratické. Spodná čeľusť je mocná, dobre modelovaná. Hĺbka lebky od obočia po hranu sánky nesmie byť nikdy príliš hlboká. Ňucháč je vždy čierny.

Oči:

Veľmi dôležitý znak, ktorý dáva psovi nežný výraz. Stredne veľké, nikdy nie príliš malé, trocha šikmo umiestnené, mandľového tvaru a tmavej farby, s výnimkou blue-merle sfarbenia, pri ktorom sú oči (jedno alebo obe) čiastočne alebo celkom modré. Výraz je inteligentný, so živým a pozorným pohľadom pri načúvaní.

Uši:

Malé, nasadené nie príliš blízko, ani príliš ďaleko od seba . V pokoji položené dozadu, avšak akonáhle niečo upúta pozornosť psa, sú zdvihnuté dopredu a nesené napoly vztýčené, t. j. horná tretina sa preklopí dopredu prirodzeným spôsobom až pod vodorovnú líniu zlomu uší.

Papuľa, chrup:

Zuby sú veľké, čeľuste silné s perfektným, pravidelným a úplným nožnicovým zhryzom, t.j. horný rad rezákov bez medzery dosadá pred spodný rad a zuby sú kolmé na čeľusť.

Krk:

Svalnatý, silný, primerane dlhý, pekne klenutý.

Predok:

Plecia šikmé, dobre zauhlené. Predné končatiny rovné a svalnaté, lakte nie sú vtočené ani vytočené, nie príliš silné kosti.

Trup:

V porovnaní s výškou v kohútiku trocha predĺžený, pevný chrbát, trocha klenutý v oblasti bedier. Rebrá sú klenuté. Hlboký hrudník, dosť široký za plecami.

Zadok:

Stehná svalnaté, predkolenia suché a šľachovité, kolená dobre zauhlené. Päty nízko umiestnené, silné.

Labky:

Oválne, so silnými vankúšikmi. Prsty predných labiek kostnatejšie ako prsty zadných, labky dobre uzavreté.

Pohyb:

Je nezameniteľným charakteristickým znakom plemena. Dobre stavaný pes nikdy nevytáča lakte, napriek tomu sú predné labky v pohybe dosť blízko seba. Križujúci alebo valivý pohyb sú vrcholne nežiaduce. Pri pohľade zozadu sú zadné končatiny od piet nadol úplne paralelné, ale nie príliš blízko pri sebe. Pri pohľade zboku je pohyb plynulý. Zadné končatiny majú mocný záber. Žiaduci je primerane výdatný krok, ktorý má prebiehať ľahko a bez námahy.

Chvost:

Dlhý, posledné stavce dosahujú aspoň po päty. V pokoji je spustený, s mierne zahnutou špičkou. V afekte je nesený vyššie, ale nikdy nad líniou chrbta.

Osrstenie:

Prispôsobuje sa obrysovej línii tela, je veľmi husté. Krycia srsť je hladká, na dotyk tvrdá, podsada je mäkká, huňatá a veľmi hustá, takmer cez ňu nevidieť kožu. Bohatá hriva a golier. Na tvári priliehavá, krátka srsť. Srsť na špičkách uší krátka a hladká, smerom k nasadeniu ucha srsti pribúda. Na zadnej strane predných končatín má zástavy (strapce). Zadné končatiny nad pätami bohato osrstené, od piat nadol krátka srsť. Chvost bohato osrstený.

Farba:

Tri uznané farby sú: sobolia s bielou, trikolór a blue-merle (M gén):

Sobolie sfarbenie: nazývané aj „zlaté“ – všetky odtiene od svetlej zlatej po sýtu mahagónovú alebo odtiene sobolej. Farba svetlej slamy alebo krémová sú nežiaduce.

Trikolór: prevažne čierna so sýtymi trieslovými znakmi na hlave a končatinách. Hrdzavý odtieň na krycej srsti je nežiaduci.

Blue-merle: prevažne jasná strieborno modrá, s čiernymi fľakmi alebo čierno mramorovanou kresbou. Sýte trieslové znaky sú žiaduce, ale ak nie sú, nemá sa to penalizovať. Veľké čierne fľaky, bridlicová farba alebo hrdzavé odtiene krycej srsti či podsady sú nežiaduce.

Biele znaky: všetky vymenované farby môžu mať pre kólie typické biele

znaky vo väčšom alebo menšom rozsahu. Nasledujúce znaky sú prednosťou: celkom alebo čiastočne biely golier, biela hruď, končatiny a labky, biely koniec chvosta. Na tvári a na čele môže byť lysinka.

Veľkosť:

Výška v kohútiku: psy 56–61 cm, sučky 51–56 cm

Chyby:

Každá odchýlka od uvedeného sa má hodnotiť ako chyba, ktorej hodnotenie priamo závisí od stupňa odchýlky.

Poznámka:

Psy musia mať obidva normálne vyvinuté semenníky úplne zostúpené v miešku.

 

Zdroj: Klub chovateľov kólií a šeltií